Varroa Akarları ve Nosema Nedir? Nasıl Mücadele Edilir?

Varroa: Varroa akarı yaklaşık 1.5 mm çapında, koyu kahve renkli, dört çift ayağı olan bir parazittir. Bu parazitin arıya yapışması ile oluşan hastalığa da varroa hastalığı denir ve arı kolonilerinde kanser gibi yayılan son derece tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Arıların kanını emerek beslenen Varroaların bulaştığı kolonilerde yavru arılar gelişemez, ergin arılar ise güçsüzleşerek uçamaz hale gelirler.
Varroalar yavruların geliştiği gözlere yumurtalarını bırakarak yavruların yapısının bozulmasına, bu nedenle gelişen yavrunun bitkin ve verimsiz hale gelerek gözden çıkmasına neden olur. Yeni çıkan yavru sağlıksızdır. Sağlıksız yavrulara sahip bir koloni sönme tehlikesi taşır.
Mevsim şartları uygun olduğu halde kovan önlerinde ölmüş arı ya da kanatsız arı var ise Varroadan şüphelenmek gerekir. Varroa bulaşmış kolonilere acil müdahale edilmelidir.

Nosema: Nosema Apis ismindeki hücre içi bir parazitin neden olduğu ergin arı hastalığıdır. Arı hastalıkları içerisinde en yaygın olarak bilinenidir. Bu parazit, arıların sindirim sisteminde bozukluk yaparak arılarda verimin düşmesine neden olur. Hastalık tedavi edilmez ve uzun bir süre devam ederse; arılar bitkin düşerler, uçamaz hale gelirler ve sonuçta arı ölümleri gerçekleşir. Rutubetli yerlerde Nosema hastalığının görülme ihtimali daha da yüksektir.

Varroa ve Nosema ile mücadelede doğru yöntem belirlemek açısından hangi sezonda olunduğu son derece önemlidir. Bal sezonu öncesi ve bal sezonu sırasında kimyasal yöntemlerle mücadele edilmesi sakıncalıdır. Çünkü, kimyasal faktörler balda kalıntı bırakarak balın kalitesini düşürür. Varroa ve Nosema ile mücadelede doğal yöntemler tercih edilmelidir.

BEESTRONG Varrofix, Türkiye’nin güney bölgesinde yer alan Toros Dağları’nda yetişen -yöreye özgü- bitkilerin destilasyonu ile elde edilen öz sular kullanılarak formülize edilmiştir. İçerisinde bulunan damıtılmış Thymol (kekik)Eucalyptol (okaliptus)Menthol (nane), diğer aromatik bileşenler ve minerallersayesinde arıların bağışıklık sistemini güçlendirmek için üretilmiş doğal bir üründür.

BEESTRONG Varrofix kullanıldığında:

  • Sezon geçişlerinde arıların bağırsaklarında kalan kalıntıları da temizleyerek yeni sezona dinç ve sağlıklı girmelerini sağlar.
  • Arının bağışıklık sistemi güçlenir, verimliliği artar ve yaşam süresi uzar.
  • Düzenli olarak kullanıldığında arıları iç ve dış parazitlere (Nosema – Varroa vb.) karşı korur.
  • Arıların zirai ilaçlara olan direnci artar.
  • Ana arının yumurta atma kapasitesi arttırarak daha hızlı koloni gelişimi sağlar.
  • İşçi arıların daha fazla bal üretmesini sağlar.
  • Erken ilkbaharda doğan arılarının hızlı ve sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir